Praha—Listopadové slevové akce jako Black Friday, či Cyber Monday plánují letos podle průzkumu Boston Consulting Group (BCG) využít tři ze čtyř nakupujících. Přestože se lidé obávají vyšších cen běžného zboží a polovina spotřebitelů omezila nákupy nepotřebného zboží, plánují letos utratit ve slevových akcích více než před rokem. Průměrná plánovaná útrata se v jednotlivých zemích liší, pohybuje se od 7 do 12 tisíc korun. Lidé však očekávají, že dostanou slevu alespoň ve výši 30 % oproti běžné ceně.
Největší slevy lidé očekávají u oblečení, obuvi a módních doplňků. U módy pro dospělé očekávají minimálně 36% slevu, u dětského oblečení a doplňků potom 33% slevu. Zároveň preferují jednoduchost: ve všech zemích, kde se průzkum uskutečnil, spotřebitelé uvedli, že preferují jasnou slevu na všechny položky. Na druhém místě skončily výrazné slevy na vybrané produkty. Nejméně oblíbené byly exkluzivní akce a herní aktivity (například kolo štěstí apod.), ačkoli u spotřebitelů z generace Z byla gamifikace o něco oblíbenější než u ostatních věkových skupin.
Průzkum probíhal na vzorku 10 tisíc spotřebitelů s převahou evropských zemí včetně Polska či Německa. Česko v něm zastoupení nemělo. „V Česku je v naší zkušenosti očekávání zákazníků ohledně výše slev v zásadě stejné jako v okolních zemích. Vysoké slevy, na které si zákazníci v tomto období zvykli, samozřejmě vytváří tlak na ziskovost prodejců. Ti proto do slev zařazují především produkty s vysokou základní marží nebo produkty, které zákazníci často nakupují spolu s jinými výrobky s vyšší ziskovostí. Slevy také obvykle spolufinancují i výrobci,“ říká David Antoš, odborník na e-commerce a partner pražské kanceláře BCG.
Lidé hledali slevy už v říjnu nebo začátkem listopadu
Čtvrtina lidí začala slevy aktivně vyhledávat už v průběhu října, další třetina na začátku listopadu. Přibližně 6 z 10 nakupujících tak hledá slevy už měsíc před hlavními slevovými dny, kterými jsou Black Friday, po kterém následuje Cyber Monday. Obchodníci tak mají delší čas na to, aby zákazníky přesvědčili k nákupu zlevněného zboží, na druhou stranu musejí s promoakcemi začínat výrazně dopředu. Nemusí vždy jít o samotné slevy, fungovat mohou odpočty, personalizované nabídky, wish listy apod.
Lidé nakupují dárky na Vánoce i pro sebe, ale i běžné spotřební zboží
Dvě třetiny spotřebitelů, kteří plánují využít listopadové slevové akce, je využije také k nákupu dárků na Vánoce. Podobný počet lidí je využije také na nákup zboží pro vlastní potřebu. Pouze pro dárky je využije 30 % lidí, pouze pro sebe čtvrtina lidí.
Lidé se přitom kvůli vysokým nákladům na život a vysokým cenám zboží plánují zaměřovat především na nákup levnějších produktů nebo na produktů běžné denní spotřeby. Téměř 60 % jejich rozpočtu bude směřovat právě sem, na dražší položky případně zhruba 40 % rozpočtu.
Více informací o tématu i dalších spotřebitelských trendech zde.
Kontakt pro média:
Boston Consulting Group
Markéta Klimešová
Marketing Communications Manager
O společnosti Boston Consulting Group
Společnost Boston Consulting Group spolupracuje s vedoucími představiteli byznysu a veřejné sféry na řešení jejich nejpalčivějších problémů a pomáhá jim maximálně využít příležitostí, které se jim naskýtají. Společnost BCG je průkopníkem v oblasti strategického poradenství s tradicí sahající do roku 1963. Dnes pomáhá klientům zavádět transformační přístupy, které přinášejí prospěch všem zainteresovaným stranám.
Naše různorodé týmy rozprostřené po celém světě mají bohaté zkušenosti v jednotlivých oborech a funkčních oblastech podnikání a přinášejí šíři inspirativních pohledů, které zpochybňují současný stav věcí a uvádějí do pohybu změny. BCG nabízí moderní poradenské služby a řešení v mnoha oblastech včetně technologií, designu a investic do digitálních projektů. Naše poradenství je založeno na jedinečném modelu spolupráce napříč firmou a přes všechny úrovně klientovy organizace s cílem pomoci klientům uspět a zlepšit svět, ve kterém žijeme.